GALAKSİLERİ BİRBİRİNE BAĞLAYAN KARANLIK MADDE AĞININ İLK GÖRÜNTÜSÜ

  araştırmacılar, galaksileri birbirine bağlayan karanlık madde ağının ilk görüntüsünü yakaladılar

  Karanlık madde filamentleri, bu yanlış renk haritasında galaksiler arasındaki boşluğu doldurur. Parlak galaksilerin yerleri beyaz bölgelerle gösterilir ve galaksileri birbirine bağlayan karanlık bir madde filamanının varlığı kırmızı renkte gösterilir.

       Waterloo Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, galaksileri bir araya getiren karanlık bir madde köprüsünün ilk bileşik görüntüsünü yakalamayı başardılar.

       Birkaç görüntünün bileşimi olan görüntü, şimdiye kadar gözlemlenemeyen karanlık madde ile bağlı bir kozmik ağ vasıtasıyla evrendeki galaksilerin birbirine bağladığına dair kehanetleri doğruluyor.

       Karanlık madde, evrenin yaklaşık yüzde 25'ini oluşturan gizemli bir madde, yerçekimi haricinde geleneksel olarak onu büyük ölçüde saptanamayan bir hale getiren şey ışığı soğurmaması veya yansıtmamasındankaynaklanmaktadır.

       Waterloo Üniversitesi'nden astronomi profesörü Mike Hudson, "onlarca yıldır, araştırmacılar gökadalar arasındaki karanlık madde filamentlerinin galaksileri birbirine bağlayan ağ benzeri bir üstyapı gibi davranılacağını öngörüyorlardı" dedi. "Bu imge bizi öngörülerin ötesine geçerek gördüğümüz ve ölçebileceğimiz bir şey haline getiriyor."

       Araştırmalarının bir parçası olarak Mike Hudson ve Seth Epps, uzaktaki galaksilerin görüntüsünün gezegen, kara delik veya bu durumda karanlık madde gibi görünmeyen bir kütlenin etkisiyle hafifçe eğilmesine neden olan zayıf çekimsel mercek denilen bir teknik kullandı. Etki, Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobunda yapılan çok yıllık bir gökyüzü araştırmasının görüntülerinde ölçüldü.

       İki galaksi arasında karanlık maddenin varlığını gösteren bileşik bir görüntü veya harita oluşturmak için 4,5 milyar ışık yılı uzakta bulunan 23.000'den fazla galaksi çiftinin görüntülerini birleştirdiler. Sonuçlar, karanlık madde köprüsünün, 40 milyon ışık yılı uzaktaki sistemlerde çok güçlü olduğunu gösterdi.

       Epps, "Bu tekniği kullanarak, evrendeki karanlık madde filamentlerinin var olduğunu ve bu filamanların galaksileri bir araya getirme derecesini de görebiliyoruz" dedi.

       

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Kaynak:Seth D. Epps et al. The weak-lensing masses of filaments between luminous red galaxies, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (2017). DOI: 10.1093/mnras/stx517

  Referans dergi:Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

  Provided by:Royal Astronomical Society

  Yayınlama tarihi: 15.04.2017