HUBBLE YENGEÇ NEBULASINI GÖZLEMLEYEREK 29. YAŞ GÜNÜNÜ KUTLADI

  hubble yengeç nebulasını gözlemleyerek 29. Yaş gününü kutladı

       Kum saati şeklindeki Güney Yengeç Bulutsusu'nun bu inanılmaz görüntüsü, NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobunun uzaydaki 29. yıldönümünü kutlamak için çekildi. İkili bir yıldız sistemi tarafından oluşturulan bulutsu, Hubble'ın üretken ömrü boyunca bize ulaştırdığı gök cisimlerinden yanlızca biri. Bu yeni görüntü, bulutsuyu anlamamıza katkıda bulunuyor ve teleskopun yeteneklerinin geçen süreye rağmen hala ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

       24 Nisan 1990'da NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu Yörüngeye yerleştirildi. Bu insallığın özellikle astronomların Evreni görmesi açısından büyük bir devrim olmuştu. Sağladığı görüntüler hem bilimsel hem de tamamen estetik açıdan muhteşemdi.

       Teleskop, değerli gözlem zamanının bir kısmını her yıl dönümde özel bir fotoğraf çekmek için ayırır. Bu yılki görüntü Güney Yengeç Bulutsusu.

       İç içe kum saati şeklindeki yapıları sergileyen bu kendine özgü bulutsu, merkezindeki bir çift yıldız arasındaki etkileşimle oluşmuştur. Biri kırmızı biri ise beyaz cüce olan bu yıldızlar kendilerine has yörüngelerde dönüyor. Bu sırada kırmızı dev malzemesinin bir kısmını uzaya saçıyor ve Kırmızı devin açığa çıkardığı malzemenin bir kısmı beyaz cüce tarafından kütleçekimi etkisiyle toplanıyor.

       Toplanan malzeme belli bir miktara ulaşınca beyaz cüce malzemeyi uzaya püskürtür ve bulutsuda gördüğümüz yapıları oluşturur. Sonunda, kırmızı dev dış katmanlarını atmayı bitirecek ve beyaz cüce’yi beslemeyi bırakacaktır.

       Ancak gökbilimciler ilk zamanlarda bunun nasıl sonuçlanacağını bilemiyorlardı. Nesne hakkında ilk bilgiler 1967 yılında yazıldı ve 1989 yılına kadar sıradan bir yıldız olduğu varsayıldı. Avrupa Güney Gözlemevi La Silla da ki teleskoplar kullanılarak bulutsu gözlemlendiğinde, elde edilen görüntü sayesinde, kabaca yengeç şeklini andıran bir bulutsu olduğu anlaşılmıştı.

       Bu gözlemler, yalnızca tam olarak ne olduğu çanlaşılamayan aydınlık bir orta bölgeden çıkan dış kum saati şeklini göstermişti. Hubble 1998'de Güney Yengeç'i gördü ve bütün yapının ortaya çıkmasını sağladı. Bu görüntü iç içe geçmiş yapıları ortaya koydu, Dış bölgedeki şekli yaratan olgunun (astronomik olarak) yakın geçmişte iki kez meydana geldiği öne sürülüyor. Hubble'ın ilk gözleminden yirmi yıl sonra bu nesneyi tekrar gözlemlemesi çok anlamlı. Bu yeni görüntü aktif ve gelişen bir gök cisminin hikâyesine katkıda bulunuyor ve Hubble'ın evreni gelişen anlayışımızdaki rolünün önemini gösteriyor.

       

       

  Çeviri: Nezir DEMİRTAŞ

  Kaynak:Hubble space telescope

  Yayınlama tarihi: 18.04.2019