DÜNYANIN İLK SÜPER TELESKOPUNUN İNŞASI

  Dünyanın ilk süper teleskopunun inşası

  Atakama Çölü'ndeki 3060 metre yüksekliğindeki bir dağın tepesinde bulunan Cerro Armazones üzerine Avrupa Büyük Ölçekli Teleskobu'nun (E-ELT) izlenimi. 39 metrelik E-ELT, dünyadaki en büyük optik / kızılötesi teleskop olacak - dünyanın gökyüzündeki en büyük gözü. Operasyonların önümüzdeki on yılın başında başlaması planlanıyor ve E- ELT, zamanımızın en büyük bilimsel zorluklarından bazılarını çözecektir. Burada gösterilen E-ELT tasarımı geçici bir önermedir.

       Bilim adamları dünyanın en büyük optik ve kızılötesi teleskopu sayesinde evrenin içyapısını anlama konusunda bir adım daha atacaklar. 39 metre çapında bir ana ayna ile, ELT (Extremely Large Telescope – çok büyük teleskop) adından da anlaşılacağı üzere çok büyük olacak. ELT, öncekilerden farklı olarak, uyarlanabilir bir teleskop olarak tasarlanmıştır ve teleskop mühendisliğini başka bir düzeye taşıyarak atmosferik türbülansı düzeltme yeteneğine sahiptir.

       3046 metrelik bir dağ olan Cerro Armazones'in üstünde yapılması planlanan teleskop için, Şili'nin ESO'nun Paranal residencia kentinde bir tören düzenlendi.

       ELT, Birleşik Krallık Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi (STFC) tarafından desteklenen uluslararası bir işbirliği olan Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) tarafından inşa edilmektedir. Oxford Üniversitesi bilim insanları projede anahtar rol oynamaktadır ve spektrografının tasarımı ve yapımından sorumludur; 'HARMONI', her biri biraz farklı renkte olmak üzere aynı anda 4000 resim çekecek şekilde tasarlanmış bir cihazdır.

       'HARMONI', bilim insanlarının Evrendeki nesnelerin oluşumunu ve evrimini daha ayrıntılı bir şekilde anlayabilmelerine yardımcı olacaktır. Araştırmacıları, güneş sistemindeki gezegenlerin ve şimdiye kadar görülmemiş galaksilerin oluşumuna ve evrimine kadar benzeri görülmemiş derinlik ve hassasiyetle galaksilerdeki yıldızları izlemelerini destekliyoruz.

       Oxford Fizik Bölümü'nden 'HARMONI' ve Oxford Fizyolojisinde Astrofizik Profesörü Niranjan Thatte, şunları söyledi, “Benim için, ELT yeteneğiyle büyük bir atılımı temsil ediyor ve bu, eksik bilgilere sahip olduğumuz evrenle ilgili birçok ilginç şey bulmak için onu kullanacağımız anlamına geliyor.”

       “ELT hakkında beni en çok heyecanlandıran 'bilinmezliğin keşfedilmesi' unsurudur. Bir mühendislik harikası olacak ve onun büyüklüğü bugüne kadar inşa ettiğimiz diğer tüm teleskopları cüce yapacak.”

       ESO ekibinin üyeleri tarafından hazırlanan ve olaya mühürlenen bir zaman kapsülü, araştırmanın kalıcı bir anısı ve arkasındaki hırs ve taahhüt ölçeği olarak görev yapacak. Kapsülün içeriği, teleskobun orijinal bilimsel amaçlarını, yapımında rolü olan ve oynayacak personelin imgelerini ve ELT görselleştirme posterini açıklayan bir kitabın bir kopyası bulunmakta.

       ESO Genel Müdürü Tim DE Zeeuw şunları söyledi: 'ELT, bugün hayal edemediğimiz keşifler yapacak ve dünyadaki pek çok insana, bilim, teknoloji ve Evrendeki yerimizi düşünmeye ilham verecektir. Bu, ESO üye ülkelerine, Şili'ye ve dünyanın geri kalanına büyük fayda sağlayacaktır. "

       

       

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Provided by:University of Oxford

  Yayınlama tarihi: 28.05.2017

.
.