ATLAS KUYRUKLU YILDIZINDAN GÖRSEL ŞOV

  atlas kuyruklu yıldızından görsel şov

       Atlas adlı bir kuyruklu yıldız şu anda güneşe doğru hızla ilerliyor ve sadece birkaç ay içinde gerçekten güzel bir gösteri yapabilir. Geçen Aralık ayında Hawaii'deki Asteroid Karasal Etkisi Son Uyarı sistemi (yani kuyruklu yıldız için C / 2019 Y4 (ATLAS) adı) tarafından keşfedilen kuyruklu yıldızın parıldaması, uzmanların tahmin ettiğinden çok daha fazla olduğu gözlendi. Atlas kuyruklu yıldız Güneşe yaklaştıkça şeklini korumayı başarırsa, parlaklığı Venüs'ten daha fazla olabilir.

       Kuyruklu yıldız o kadar parlak ki, şu an bile dürbünlü amatör astronomlar tarafından görülebilmektedir. Mayıs sonunda zirve parlaklığına ulaşması bekleniyor. Daha da heyecan verici olanı ise renginin biraz yeşil olması.

       Kuyruklu yıldızın izini sürenler, Şubat ayında +17 büyüklüğünden sadece bir ay sonra +8'e atladığında (yani büyüdüğünü), parlaklığın ise 4000 kat arttığını belirttiler. Böyle bir oranda ki büyüme sonucunda, sadece birkaç hafta içinde dünyadan çıplak gözle görülebilir.

       Bir kuyruklu yıldız güneşe yaklaştıkça parlaklığının artması nedeni, yapısındaki bazı donmuş maddelerin ısınıp gaza dönüşerek büyümesinden kaynaklanır. Ancak doğaları nedeniyle, birçok kuyruklu yıldızın tamamen yanıp yanmayacaklarını ve yok olup olmayacağını tahmin etmek imkânsızdır. Atlas sağlam kalmayı başarırsa, en parlak uçta, gün boyunca bile görülebilir.

       Kuyruklu yıldızın konumu en iyi Kuzey Yarımküre'de görülecektir. Kuyruklu yıldız potansiyeline ulaşırsa, 1997'de Hale Bopp Kuyruklu Yıldızı'ndan beri görülmeyen bir gösteri yaşanabilir. İlginç bir şekilde, kuyruklu yıldız, 1844'ün ünlü Büyük Kuyruklu Yıldızı ile neredeyse aynı yolu izliyor - kuyruklu yıldıza güneş sisteminden çıkaracak 6.000 yıllık bir yörünge verecek bir yörünge.

       

       

  Kaynak:Phys.org

  Yayınlama tarihi: 25.03.2020