TEK BİR ANALİZDE BEŞ PARÇACIKTAN OLUŞAN YENİ BİR SİSTEMİN KEŞFi

  CERN BEŞ PARÇACIKTAN OLUŞAN YENİ BİR SİSTEMİN KEŞFİ

  Tipik bir LHCb olayı tamamen yeniden oluşturuldu. Piyon, kaon, vb. olarak tanımlanan parçacıklar farklı renklerde gösterilmiştir.

       CERN'deki LHCb deneyleri, yeni ve tamamlanmamış fizik sonuçlarının yuvasıdır. Sadece son birkaç ay içinde, işbirliği çok nadir bulunan parçacık bozunumunun ölçümünü ve madde-antimadde asimetrinin yeni bir tezahürü olduğuna dair kanıtı açıkladı.

        LHCb işbirliği, bugün (17.03.2017) yayınlanan bir makalede, tek bir analizde beş parçacıktan oluşan yeni bir sistemin keşfedildiğini açıkladı. Bu keşfin en önemli kısmı, beş yeni halin tek seferde gözlemlenmesinin oldukça benzersiz bir olay olmasıdır.

        Mutlak minimum konfigürasyona göre daha yüksek enerjili bir parçacık hali olan "Omega-c-sıfır" (Ωc0) olarak adlandırılan bir parçacık, parçacıkların uyarılmış halleri olduğu tespit edildi. Bu Ωc0 "baryon’u", iki "strange" ve bir "charm" kuark içeren üç kuarklı bir parçacıktır. Ωc0 büyük bir kuvvet etkisiyle "Xi-c-plus", “Ξc+” (Bir "charm", bir "strange" ve bir "up" quark içeren) ve bir kaon “K-“ olarak adlandırılan başka bir baryona dönüşür. Sonra “Ξc+” parçacığı bir proton p, bir kaon “K-“ ve bir pion “π+” şeklinde bozunur. Bu konfigürasyonda tüm parçacıklar tarafından dedektörde oluşan yörüngeler ve son enerji analizinden ilk olayı (Ωc0'nın bozunumu) ve onun uyarılan hallerini izleyebilir. Bu parçacık durumları standart kurala göre, Ωc (3000)0, Ωc (3050)0, Ωc (3066)0, Ωc (3090)0 ve Ωc (3119)0 adlandırılır.

        Bu keşif, farklı parçacık türlerinin daha derinlemesine tanınmasında LHCb dedektörünün özelliği ve ayrıca Large Hadron Çarpıştırıcının birinci ve ikinci çalıştırması sırasında elde edilen büyük miktarda ki veriler sayesinde mümkün olmuştur. Bu iki bileşen, beş uyarılmış durumun tanımlanmasında , çok büyük istatistiksel önem taşıyan bir seviyede imkân sağladı. Bu keşif, yalnızca istatistiksel bir veri yığını değil.

       Bir sonraki adım, bu yeni parçacıkların kuantum sayılarının belirlenmesi ve bunların teorik öneminin anlaşılması olacaktır. Bu keşif, üç ana kuarkın bir baryon içinde nasıl bağlandığını anlamaya ve ayrıca tetrakuarklar ve pentaquarks gibi multi-kuark hallerin tanımlanmasında anahtar rol oynayacak ve kuarklar arasındaki korelasyonun araştırılmasına katkıda bulunacaktır.

  CERN BEŞ PARÇACIKTAN OLUŞAN YENİ BİR SİSTEMİN KEŞFİ

  Çeviri: Celal DEMİRTAŞ

  Yayınlama tarihi: 20.03.2017

.
.